Program

DIMANCHE ROUGE ESTONIA-FINLAND-FRANCE / OCTOBER 17-20 2013

PROGRAM

ALL VENUES MAP: http://goo.gl/65B915
Galleria Augusta/HIAP on Suomenlinna Island map: http://goo.gl/rZTJLx

FESTIVAL PREVIEW (ESTONIA)

OCTOBER 15
Venue: Ptarmigan
Toom-Kooli 13, 10130 Tallinn, Estonia
Time: 12:00-20:00
12:00-17:00: | resonance | workshop by William “Bilwa” Costa (US)
16:00-17:00: workshop performance
18:00-19:00: Video screening of Performance Voyage 3 and Finnish performance art produced by the Artists’ Association MUU (presented by Varpu Lukka)
19:00-20:00: Artist talks coordinated by Sari Kivinen (Ptarmigan ry) with artists Janet Meaney (Australia), Raul Rajangu (Estonia), Sandra Jogeva (Estonia), Nicole Rechsteiner (Switzerland), and Karl Larsson (Sweden)

OCTOBER 16
Venue: National Library of Estonia (Auditorium, 6th floor) / Eesti Rahvusraamatukogu (6. Korruse auditooriumis)
Tõnismägi 2, 10122 Tallinn, Estonia
Time: 18:00-20:00
Video screening of Austrian performance artist Katrinamuri Wölger presented by the Austrian Embassy

FESTIVAL

OCTOBER 17

ESTONIA

Venue: Kumu Art Museum
Valge 1, 10127 Tallinn, Estonia
Time: 14:00-16:00
Ali Al-Fatlawi & Wathiq Al-Ameri (performance art, Iraq/Switzerland, 30′)
Willem Wilhelmus (performance art, Netherlands/Finland, 20′)

Venue: Culture Factory Polymer
Madara 22, 10613 Tallinn, Estonia
Time: 17:00-01:00
17:00-18:00: Artist Talks
Round table discussion coordinated by Gisela Hochuli and Sandra Jogeva with participating artists

18:00: Gallery
Valerian Maly & Klara Schilliger (performance art, Switzerland, 30’)

18:30: Main Room
Kaia Otstak (performance art, Estonia, 15’)
Judith Huber (performance art, Switzerland, 20’)
Eniko Buday/András J.Nagy (performance art, Hungary, 20’)
Gisela Hochuli (performance art, Switzerland, 15’)
Erki Kasemets (performance art, Estonia, 20’)
Monica Klingler (performance art, Switzerland, 15’)
Raul Rajangu (performance art, Estonia, 10’)
Upcycle Roundup: SeonHyoung Kim, Jiyeon Kim, Gangil Yi, Insook Bae, Changgyun Jung (multimedia/sound art, South Korea, 60’)
VJ Jago (audiovisual performance, Poland, 20’)
VJ Juladi (audiovisual performance, Germany, 20’)
VJ Emiko (audiovisual performance, Poland, 20’)

19:00: Other Spaces
Andrea Saemann (performance art, Switzerland, 45’)
Jasmin Schaitl (performance art, Austria, undetermined length)
Nicole Rechsteiner (installation, Switzerland, undetermined length)
Katrinamuri (intervention, Austria, undetermined length)
Corporal Outis (performance art, USA, undetermined length)

OCTOBER 17

FINLAND

Venue: Kamppi Shopping Centre
Urho Kekkosen katu, 00100 Helsinki, Finland
Time: 10:00-18:00
Philip Levine (performance art, UK, 180’)
Francesca Fini (performance art/multimedia, Italy, 20’)
Meri Nikula (dance/sound, Finland, 20’)
Rooms (performance art/installation, USA, 180’)

Venue: XL Art Space
Vuorikatu 22, 00100 Helsinki, Finland
Time: 12:00-20:00
Andres Montes (performance art/installation, Mexico, undetermined length)
18:30: Andres Montes will present Biography

Venue: Helsinki Art Museum
Salomonsgatan 15, Helsinki, Finland
Time: 15:00-18:00
Lora Dimova (performance art, Bulgaria, 20’)
Philip Levine (performance art, UK, undetermined’)
Meri Nikula (dance/sound, Finland, 20’)
Francesca Fini (performance art/multimedia, Italy, 30’)
Belinda Campbell (performance art, Canada, 20’)

Studio
17:00-18:00: Artist Talks coordinated by Hannah Elizabeth Allan

Venue: Finnkino Ladies WC
Salomonsgatan 15, Helsinki, Finland
Time: 17:00-19:00
Nastja Säde Rönkkö (performance art, Finland/UK, 120’)

Venue: Solo Sokos Hotel Aleksanteri
Albertinkatu 34, 00180 Helsinki, Finland
Time: 19:00-21:00
Philip Levine (performance art, UK, 120’)

OCTOBER 18

FINLAND

Venue: Kamppi Shopping Centre
Urho Kekkosen katu, 00100 Helsinki, Finland
Time: 10:00-18:00
Philip Levine (performance art, UK, 180’)
Francesca Fini (performance art/multimedia, Italy, 20’)
Meri Nikula (dance/sound, Finland, 20’)
Rooms (performance art/installation, USA, 180’)
Corporal Outis (performance art, USA, undetermined length)

Venue: XL Art Space
Vuorikatu 22, 00100 Helsinki, Finland
Time: 12:00-20:00
Andres Montes (performance art/installation, Mexico, undetermined length)

13:00-17:00: Vloeistof (urban intervention/dance, Netherlands, undetermined length)

Venue: Helsinki Art Museum
Salomonsgatan 15, Helsinki, Finland
Time: 15:00-18:00
Robin Pourbaix (performance art, Belgium, 15’)
Belinda Campbell (performance art, Canada, 20’)
Willem Wilhelmus (performance art, Netherlands/Finland, 20′)
Amelia Beavis-Harrison (performance art, UK, 60’)

Studio
17:00-18:00: Artist Talks ‘Traces of Performance’ coordinated by Hannah Elizabeth Allan

Venue: Höyhentämö (Pluckhouse)
Korkeavuorenkatu 17, 00130 Helsinki, Finland
Time: 20:00-22:30
Lora Dimova (performance art, Bulgaria, 10’)
Neil Luck (sound art, UK, 20’)
Belinda Campbell (performance art, Canada, 20’)
Wunderkind (performance art/multimedia, Iceland/Germany, 40’)
Ernest Truely (performance art, USA/Estonia, 35’)

OCTOBER 19

FINLAND

Venue: Oksasenkatu 11
Oksasenkatu, 00100 Helsinki, Finland
Time: 11:00-18:00
Peter Shaw (performance art/walk, Canada, 450’)
Corporal Outis (performance art, USA, undetermined length)

13:00-17:00: Vloeistof (urban intervention/dance, Netherlands, undetermined length)
17:00: Krachkisten Orchestra (sound art, Germany, 30’)
17:30: Public is invited to follow Peter Shaw on his walk to Cable Factory and Huuto

Venue: Kiasma Ladies WC
Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki, Finland
Time: 12:00-14:00
Nastja Säde Rönkkö (performance art, Finland/UK, 120’)

Venue: XL Art Space
Vuorikatu 22, 00100 Helsinki, Finland
Time: 12:00-18:00
Andres Montes (performance art/installation, Mexico, undetermined length)
16:00: Andres Montes presents Wordactions

Venue: EMMA Espoo Museum of Modern Art
Flitarvägen 5, 02100 Espoo, Finland
Time: 13:00-17:00
Agora Exhibition Space
Gisela Hochuli (performance art, Switzerland, 15’)
Monica Klingler (performance art, Switzerland, 15’)
Robin Pourbaix (performance art, Belgium, 15’)

Other Spaces
Andrea Saemann (performance art, Switzerland, 45’)
Karolin Kent & Sarah Armstrong (performance art/dance, Sweden/Denmark, 180’)

Paletti Workshop Room
16:00-17:00: Artist Talks ‘ReLive (Documents and reperformance)’ coordinated by Hannah Elizabeth Allan

Venue: Helsinki Art Museum
Salomonsgatan 15, Helsinki, Finland
Time: 15:00-18:00
Venelin Shurelov (performance art/installation, Bulgaria, 180’)

Venue: Cable Factory/Kaapelitehdas
Tallberginkatu 1, Helsinki, Finland
Time: 18:00-20:00
Jamie McMurry (performance installation, USA, 120’)

Venue: Huuto Jätkäsaari
Tyynenmerenkatu 6, Helsinki, Finland
Time: 20:00-01:00
Gallery
Judith Huber (performance art, Switzerland, 20’)
Nathalie Mba Bikoro (performance art, Gabon, 20’)
Willem Wilhelmus (performance art, Netherlands/Finland, 20′)
Opie Boero Imwinkelried/Oscar Mac-Fall (performance art, France, 20’)
Upcycle Roundup: SeonHyoung Kim, Jiyeon Kim, Gangil Yi, Insook Bae, Changgyun Jung (multimedia/sound art, South Korea, 60’)
VJ Jago (audiovisual performance, Poland, 20’)
VJ Eletroiman & Sonik Groove (audiovisual performance, Brazil/Spain, 20’)
VJ Emiko (audiovisual performance, Poland, 20’)
VJ Juladi (audiovisual performance, Germany, 20’)

Other Spaces
Weeks & Whitford (performance art, UK, 120’)
Katrinamuri (intervention, Austria, undetermined length)
Nicole Rechsteiner (installation, Switzerland, undetermined length)

OCTOBER 20

FINLAND

Venue: Oksasenkatu 11
Oksasenkatu, 00100 Helsinki, Finland
Time: 11:00-18:00
Jeffery Byrd (performance art, USA, 420’)
Corporal Outis (performance art, USA, undetermined length)

Venue: EMMA Espoo Museum of Modern Art
Flitarvägen 5, 02100 Espoo, Finland
Time: 13:00-17:00
Agora Exhibition Space
Olivia Wiederkehr (performative installation, Switzerland, 45’)
Judith Huber (performance art, Switzerland, 20’)
Runabout (interactive dance, Bulgaria, 40’)
Kimbal Quist Bumstead (performance presentation, UK/Netherlands, 20’)

Other Spaces
Karolin Kent & Sarah Armstrong (performance art/dance, Sweden/Denmark, 180’)

Paletti Workshop Room
16:00-17:00: Artist Talks ‘Memory and Ritual’ coordinated by Hannah Elizabeth Allan

Venue: Helsinki Art Museum
Salomonsgatan 15, Helsinki, Finland
Time: 15:00-18:00
Venelin Shurelov (performance art/installation, Bulgaria, 180’)

Venue: Galleria Augusta
Click here for a Map
Susisaaren silta Suomenlinna, 00190 Helsinki, Finland
Time: 18:00-22:00
Gallery 1
Monica Klingler (performance art, Switzerland, 15’)
Janet Meaney (performance art, Australia, 20′)
Gisela Hochuli (performance art, Switzerland, 15’)
Raul Rajangu (performance art, Estonia, 10′)

Gallery 2
Jussi Matilainen & Janette Westergårdin (performance art, Finland, 15′)
Hector Canonge (performance art, Bolivia/Argentina/USA, 40′)

21:00-22:00: Close of Festival
IP Group (audiovisual performance, Poland 45′)

OCTOBER 20

FRANCE

Venue: Le Generateur
55 Avenue Laplace, 94110 Arcueil, France
Time: 17:00-20:00
Jean-Christophe Petit (performance art, France, 20’)
Andrus Joonas (performance art, Estonia, 20’)
Arianne Foks (performance art, France, 20’)
Sabotanic Garden (performance art/sound, Finland, 30’)
Erik Alalooga (performance art/hardcore choreography, Estonia, 30’)

Festival ‘Archivist in Residence’
Hannah Elizabeth Allan will record and reinterpret the performances, spaces and audience throughout the festival through texts and images. The documents will be circulated throughout the festival via social media, eventually making up a digital archive which audience and performers can add to via the use of hashtags and comments.

One response to “Program

  1. this festival sounds great….I am a Norwegian performance artist and I had some contact with you earlier this year in Paris…..do you have some contacts in Norway, apart from my friend Ane Lan……all the best Kjetil Skoeien

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s